Lemurian Clear Quartz Crystal Point, Super Plus Quality, 6.4" Tall #3121CQ-015
SKU: 3121CQ-015
Gemstone: Clear Quartz
Purchase with confidence:
Receive the exact one-of-a-kind piece shown
📦 Professionally packaged and fully insured
🚚 Free ground shipping in the contiguous U.S.
🌎 Worldwide shipping available
Description
🌟 Top Quality – Collector's-Grade Specimen!
Key Characteristics of Lemurian Crystals:
    Measurements
    • Overall Height (with Stand): 6.4 in
    • Gemstone Length: 4.4 in
    • Gemstone Width: 1.3 in
    • Gemstone Depth: 1.5 in
    • Base Size: 2.4 in W x 2.4 in D
    • Weight (with Stand): 0.5 lb
    • Quality Level: Q6 Super Plus
    Shipping Info
    Gemstone Meaning & Symbolism
    CLEAR QUARTZ: Healing – Transformation – Clarity
    Disclaimer
    Play
    Description
      Measurements
      • Gemstone Length: 4.4 in
      • Gemstone Width: 1.3 in
      • Gemstone Depth: 1.5 in